Benler ve Cilt Kanserleri

Benler ve Cilt Kanseri

Zararsız benler melanositlerden gelir. Melanositler cilde renk veren melanin pigmentlerini oluşturur. Genetik yapımızı ve güneşi suçlasak bile aslında bazen nedenini anlayamadığımız bir biçimde bazı melanositler benlere dönüşür.

Ben Şekilleri Nelerdir?

Normal benler birbirine benzer. Renkleri kahverengi, siyah, kırmızı ve hatta mavimsi bile olabilir. Cilt üzerinde düz ya da kabartılı, daire biçiminde ya da şekilsiz olabilirler. En çok rastlanılan benler yuvarlak, kahverengi, kabartılı, simetrik ve küçüktür. Bazen ergenlik, hamilelik ve güneş ben ölçülerini büyütebilir.

Normal Olmayan Benler – Melanoma ciltte pigmentleri oluşturan melanosit içinde kanserdir. Bazı diğer cilt kanserleri yayılmaz ancak melanoma vücudun diğer bölgelerine çabuk yayılır. Genellikle erkeklerin sırtında, kadınların bacaklarında görülse bile vücudun herhangi bir yerinde çıkabilir.

Melanomanın Önemi Nedir?

Melanoma Amerikada en çok rastlanılan kanserler sırasında sekizinci sıradadır. Son 20 yılda hızla artan melanoma diğer kanser türlerini geride bıraktı.

Melanoma Risk Faktörleri Nelerdir?

Aşağıdaki faktörler yüksekten daha aza doğru azalır. Eğer biri yada bir kaçı birlikte sizde görülüyorsa riskiniz yüksek olabilir.

  • Bendeki şekil değişikliği: Normal olmayan nevus sendromu 15cm’den büyük doğuştan olan ben
  • Daha önce cilt kanseri geçirmiş beyaz ten
  • Yakın aile bireyi melanoma olan
  • 30 yaş öncesi yılda 10 veya daha fazla solaryuma yatılmışsa
  • Vücutta 50’den fazla ben
  • Bağışıklık sisteminin bastırılması
  • Bronzlaşma yerini çil oluşma ya da yanma

Melanoma Önlemleri Nelerdir?

Risk faktörlerini çok iyi bilmek ve güneşten uzak durmak. Güneşe çıkmadan önce SPF 15 güneş koruyucu kullanılmalı. Eğer bazı risk faktörleri varsa her zaman güneş koruyucu SPF 30 kullanılmalı.

Melanomayı Tespit Etmek Mümkün Müdür?

Asimetri – Benin ortasından bir çizgi çekin ve her iki taraf birbirinden farklıysa asimetrik bendir.

Sınır – Benin sınırları tam belli olmuyorsa

Renk – Ben içindeki renk değişikliği anormal bir göstergedir. Özellikle vücudunuzdaki diğer benler tek renkse anormalliğin göstergesidir. Ancak bazı insanlar farklı renklerde normal benlere sahiptir. Yinede anormalliğin göstergesi olabilir.

Ölçü – Çoğu melanoma dikey büyümeden önce yatay büyür. 6mm den daha fazla yatay büyüyen bir ben varsa gözden kaçmamalı.

Melanoma Tedavisi Nedir?

Melanoma ve melanoma etrafındaki 1cm’lik sağlıklı dokunun Dermatolog tarafından alınmasıyla yapılır. Kanserin durumu kanserli dokunun ne kalınlıkta olduğu ile tahmin edilir. Hasta daha sonra Onkolojiye nakil edilir.