Botoks

Botoks (Botox) Nedir?

Botoks tedavisi Dermatolog doktor tarafından kaşlar arasında, dudak kenarlarında, göz kenarları ve alında olan kırışıklıkların ameliyat gerektirmeden giderilmesi işlemidir. Kırışıklık tedavi süresi kısadır ve bu süre içerisinde birkaç küçük enjeksiyon kırışıklıklarınızda ortalama 4 ay sürecek bir iyileşme görebilirsiniz. Sonuçlar kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Cildimiz Niye Yaşlanır?

Bir gün aynaya bakarız ve yüzümüzdeki çizgileri fark ederiz. Nereden geldi bu çizgiler? Yaşlılık mı? Çok mu güneşte kaldık? Aşırı stres mi? Buna tek bir cevap bulmak zor ve kompleks bir oluşum olduğunu bilmek gerekir. Sadece hücrelerdeki değişiklik değil kollajen azalması, hormon kaybı gibi nedenlerde bu faktörlere eklenebilir. Bütün bu etkilerin biri ya da birkaçı bir araya gelip cildimizdeki o çizgileri yaratabilir.

Kırışıklığın Anatomisi

Alnımızda, kaşların arasında ya da göz kenarlarında oluşan çizgiler kasların hareketleri ve zaman içinde oluşur. Tüm duygularımızı esasında yüzümüzde taşır ve gösteririz. Kızgın ya da canınız sıkılmışsa kaşlarımızı çatarız. Cildimizin altındaki yüz kaslarımız kasılır ve üzerini örten ciltte kırılmalara yol açar. Zaman içinde yer alan buruşukluk ve kırışıklıklar tekrarlar ve kalıcı olmaya başlar. Daha da görünür hale geldiklerini de söylemek lazım. Hanımların yüz mimikleri erkeklere oranla daha fazladır. Hanımların cildi erkeklere göre daha hassastır ve bu yüzden bu çizgiler biraz daha abartılı ve kalıcı görünür. Çok şükür ki bu çizgilerin bu denli görünür olmasını engellemenin bir yolu var. Botoks tedavisinin kırışıklıklar üzerindeki etkisi birkaç gün içinde fark edilir ve ortalama 4 ay sürer.