Cilt Alerjisi

Cilt Alerjisi Nedir?

Cilt alerjisi ; Cildimiz vücudumuzun en büyük organı ve dışarıdan gelen tehlikeler karşı koruyucu görevi üstlenmiştir. Devamlı surette dışarıdan gelen ataklara karşı koyar ve hemen hepsini başarıyla defeder. Ancak bazen alerjenler cilde sızar ve reaksiyon gösterir.

Cilt Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Belli başlı belirtiler kaşıntı, döküntü, kurdeşen, şişkinlik ve ciltte çatlaklar olarak görülebilir. Dış etkenlere en çok maruz kalan ellerimiz, kollarımız, boynumuz, ve yüzümüzdür ve en çok buralarda alerjik reaksiyonları görürüz.

Cilt Alerji Türleri Nelerdir?

Kontak Dermatit

Dışarıdan gelen etken maddelerin ciltte yarattığı alerjik reaksiyondur. Belirtisi ciltteki döküntü halidir. İnsan cildi farklı maddelere reaksiyon gösterir bunlar kimyasal maddeler, kozmetik ürünler, parfüm, metaller ve hatta bazı yiyecekler bile olabilir. Bazı zehirli bitkilerle temastan sonrada görülen dermatit aşırı derecede kaşıntıda yaratır. Dermatit belirtisi atopik dermatit yani egzema gibi görünse de bazen aslında sadece yabancı madde ile cildin temas ettiği yerde görülür. En çok rastlanılan bölge yüzümüz, göz kapaklarımız, boyun, el ve ayaklarımızdır. Mücevher, fermuar, düğme ve buna benzer metal maddeler alerji kaynağıdır. En iyi tedavi bu maddelerden uzak durmaktır.

Ürtiker (Kurdeşen)

Halk arasında kurdeşen diye bilinen alerji kaşıntılı döküntüdür. Herhangi bir yaşta meydana gelebilir. Genellikle kırmızımsı şişlikler ve çeşitli büyüklüklerde olabilen bu alerji birkaç dakika sürebildiği gibi uzun saatlere kadar sürebilir. Genellikle antihistaminik ile tedavi edilen Ürtiker hastalığı daha inatçı olduğu durumlarda mide ilacıda verilebilmektedir. Cilt alerjisi konusu bizim burada yazabildiğimizden çok daha geniş bir konu. Daha detaylı bilgi için lütfen dermatoloğunuza danışın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.