Egzema

Egzema Nedir?

Egzema Atopik dermatit olarak ta bilinir, egzema çocuklarda sıklıkla, ergenliğe girerken ve yetişkinliğe kadar uzanan bir hastalıktır. Kaşınan yerde oluşan egzema, bebeklerde göğüs, yanaklar veya kafatasında görülür ki bebek buraları kaşımakta zorluk çekmez. Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde egzema dizin arkasında, dirseklerde ve bazen yüzde, boyunda, ellerde, ayaklarda ve sırtta da görülür. Aşırı kaşımadan dolayı ciltte kırışıklık, kabarıklık ve kızarıklık görülür.

Egzemayı Engelleme

1- Nedenleri elimine etme

Egzema hastalarının önceliği egzemayı azdıran nedenleri elimine etmesidir. Cildi terleten ve irite eden yün, naylon, veya buna benzer cildi rahatsız eden türden giysilerden uzak durmalı. Bunların yerine pamuk giysiler tercih edilmeli ve bunlar çok iyi durulanmış olmalı. Çamaşır yumuşatıcılar da cildi irite etme özelliğine sahip. Yaz aylarında havalandırma aşırı terlemeyi engeller ve havadki nemi azaltır. Kış aylarında havayı nemlendirici cihazlar kullanılırsa cildin kuruması engellenir. Güneşte yanmayın ve krem kullanın. Bazı ilaçlar cildinizi güneşe karşı daha hassas hale getirir ve bu da egzemayı azdırır. Tırnaklarınızı kısa ve ellerinizi temiz tutun çünkü uzun tırnak ve kirli el enfeksiyon nedenidir.

2- Periyodik cilt bakımı

Egzema kaşıntısını ve egzema nedenlerini azaltan bir yolda iyi bir cilt bakımıdır. Cildinizi nemlendirin ve günde iki kere uygulanan nemlendirici krem egzema savaşının başlangıcıdır. Losyonlar çok fazla su barındırır ve cildi kuru tutar. İçinde petrolumsu ürünlerden de uzak durulması tavsiye edilir. Doğru banyo yapmak önemlidir. Aşırı sıcak veya soğuk suyla banyo ya da duş almayın. Günlük duş almaya çalışın ve kurulanırken havluyu cildinize sürtmeyin. Banyo çıkışı nemlendirici krem kullanın ve bunu hemen banyo sonrası yapın cünkü cilt hala nemli olması gerekir. Eğer cilt kuruduktan sonra nemlendirici kullanılırsa egzema azabilir. Kaşıntının azaltılması için doktorunuz size antihistaminik ilaçlar uygun görebilir. Eğer aşırı kaşıma sonucu egzema artık kötü bir hal almışsa çeşitli ilaçlara başlanmalıdır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.