Medikal Ayak Bakımı

Medikal Ayak Bakımı, Sağlığı ve Estetiği

Medikal Ayak Bakımı ihtiyacımız neden doğar? Her gün vücudumuzu taşıyan ayaklarımızda sağlık sorunları oluşuyor. En sık rastladığımız sıkıntılar nasır, batık tırnak, mantar, siğil, kemik ve eklem deformasyonlarıdır. Dermatoloji kliniğimizde sağlıklı, güzel ve estetik ayaklar için çeşitli medikal ayak bakımları uygulanmaktadır.

 • Medikal El ve Ayak Bakımı
 • Diyabetik Ayak Bakımı
 • Batık Tırnak Bakımı
 • Kalınlaşmış Tırnak Bakımı
 • Nasır Bakımı
 • Deforme Tırnak Bakımı
 • Mantar Tırnak Bakımı
 • Siğil Bakımı
 • Jel sistem uygulamaları
 • Deri deformasyon, sertleşme, keratinizasyon bakımları
 • Çatlak Topuk Bakımları

Medikal El ve Ayak bakımı:

Herhangi bir el/ayak sorunu olmayan ya da hafif derecede sorunlarda uygulanır. El ve ayak yapısı değerlendirilerek kişi bilgilendirilir. Tırnak şekli düzenlenerek temizlenir. Deride oluşan kalın- laşmalar ağrısız ve cilt bütünlüğü bozulmadan (kesik, kanama vs.) özel cihazlarla temizlenir. Özel nemlendiriciler kullanılarak yapılan masajla bakım tamamlanır.

Diyabet ayak bakım:

Diabet ayakların bakımında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Çünkü diyabet hastalarının ayaklarında ortaya çıkan sorunlar, dikkate alınmadığında çok küçük bile olsalar ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Diyabetik ayaklarda, dolaşım bozukluğundan dolayı his kaybı oluşabilmektedir. Cilt ince ve hassas olup, ancak hastalar acıyı hissetmekte zorlanmakta, ya da hiç hissetmemektedirler. Bu nedenle de diyabetlilerin ayaklarına kesici makas pens ve sivri uçlu aletler kullanılmadan cihaz ile bakım yapılmaktadır. Cildi besleyen özel ayak ürünleri tavsiye edilmektedir.

Batık tırnak bakımı:

Tırnak batıkları cerrahi müdahale gerektirmeden giderilmektedir. 3TO adı verilen tel sistemi ile tırnağın cerrahi olarak çekilmesine gerek kalmamakta ve tırnağın tekrar batması engellenmektedir.

Kalınlaşmış veya mantarlı tırnak bakımı:

Tırnak ağrısız, acısız ve kanamasız inceltilmektedir. Gerekiyorsa jel sistemi uygulanmaktadır. Deforme tırnak bakımı: Deformasyona uğramış, darbe sonucu ya da farklı nedenlerle şekli bozulmuş tırnaklar tekrar şekillendirilmektedir. Tırnaklardaki deformasyonlar düzeltiliyor.

Nasır ve sertleşme bakımı:

Nasırın neden olduğu baskı tespit edilmektedir. Nasır tabakalar cihaz ile acı vermeden temizlenirken, baskının oluştuğu bölge korunmaya alınarak tekrar oluşması engellenmektedir.

Jel sistemi uygulaması:

Kalınlaşmış, deforme ve batık tırnaklarda, tırnak yatağının düzeltilmesi gerektiğinde uygulanmaktadır. Jel sistemi ile mantar tırnaklarda sıvı emilimi engellendiği için tedavi süreci kısalmaktadır. Ayrıca tırnakta kalınlaşmadan veya mantardan dolayı oluşan rahatsız edici kötü görüntü ortadan kalkmakta dir.

Deri sertleşmesiyle oluşan problemlere yönelik bakımlar:

Özellikle ayak tabanında, yere basmakla oluşan basınç dağılımı ve sürtünme nedeniyle oluşan sertleşmelerde, önce sert tabakalar ağrısız acısız cihaz yardımı ile temizlenmektedir. Tekrar oluşmasını engellemek için baskı giderici destek malzemesi uygulanmaktadır. Ciltteki ölü tabakalar temizlenir, cild tipine uygun ürünler kullandırılmaktadır. Düzenli bakım ile ciltteki ölü tabakalar giderilmektedir.

Çatlak topuk bakımları:

Derideki çatlaklar şişkin kuru ve yağ eksikliği olan nasır tabakaları sonucu olarak oluşmaktadır. Çatlakların ilerlemesi burada bulunan damarlar sayesinde microorganizmaların çatlaklardan vücudun içine ulaşma riski nedeniyle tehlikeli olabilmektedir. Ayrıca burada bulunan açık sinir uçları, çok fazla ağrı hissedilmesine sebep olmaktadır. Bunları düzeltmek için ilk önce fazlalık olan nasırlaşmış tabaka dikkatlice alınarak basınç azaltılmaktadır. Ardından yağlı krem sürülmekte ve bazı durumlarda alt deri tabakasına kadar ulaşan çatlakların onarılması için düzenli bakımlar ile kontrol altına alınmaktadır.