Saç Dökülmesi ve Sebepleri

Saç Dökülmesi ve Sebepleri

Normal saç uzaması ve saç dökülmesi periyodu

Normal periyotta saç 2 ila 6 yıl arasında büyüme devresindedir. Bu süreç içerisinde tek saç teli her ay yaklaşık 1 cm. uzar. Saçlarınızın yaklaşık %90 ‘ı uzama halindedir. Geri kalan %10 artık uzama devresinde değil. 2 ya da 3 ay sonra artık uzamayan saç teli dökülür ve yerine yenisi çıkar. Her gün biraz saç dökülmesi saçların geçirdiği bu devrelerden dolayı normaldir. Ancak bazı insanlar aşırı saç dökülmesi gözlemler ve bu kadın, erkek ya da çocukta da olabilir.

Saç dökülmesinin sebepleri

Aşırı saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Örneğin geçirilen bir hastalık ya da bir ameliyattan 3 ila 4 ay sonra aşırı saç dökülmesi olabilir. Hastalığın yarattığı stresten dolayıdır ve geçicidir. Hormon problemleri saç dökülmesine neden olur. Eğer tiroid beziniz aşırı çalışıyor ya da yeterince çalışmıyorsa saçınız dökülebilir. Tiroid tedavisi sonucu saç dökülmeside tedavi edilir. Kadın ve erkeklerdeki hormonlar androjen ya da estrojen dengeleri bozuksa saç dökülmesine neden olabilir. Hormon dengesizliğinin tedavisi sonucunda saç dökülmesi de önlenmiş olur. Bir çok kadın bebek sahibi olduktan 3 ay sonra saç kaybedebilir. Bu saç dökülmeside hormonlara bağlıdır çünkü hamilelikte sırasında hormon seviyesinin yüksek olması normalde dökülmesi gereken saçları tutar. Hamilelik sonrası gelinen normal hormon seviyesi nedeniyle saçlar dökülür ve normal saç evresi tekrar başlar. Bazı alınan ilaçlar da saç dökülmesine neden olur. İlaç kesilirse saç dökülmesi de durur. Bu ilaçlara kanı sulandıran(incelten), kemoterapi ilaçları, aşırı Vitamin A, doğum kontrol hapları ve bazı strese karşı ilaçlar dahildir. Bazı spesifik enfeksiyonlar saç dökülmesine neden olur. Mesela mantar enfeksiyonu kafada saç dökülmesine neden olur ve ilaçla tedavi edilir. Zaman zaman saç dökülmesi başlamakta olan bir hastalığın habercisi de olabilir. Diyabet ya da lupus bunlara örnektir.

Sık rastlanılan kellik nedir?

En sık rastlanılan kellik erkeklerdeki kellik tipidir. Genellikle genetik ve aileden gelen bu saç dökülmesi kafatasının üstünde sık görülür. Kadınlardaki tipik saç dökülmesi saçların incelmesi olarak görülür. Saç dökülmesinin tedavileri Saç dökülme tipine ve nedenlerine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri doktorunuz tarafından tavsiye edilir.