Sivilce (Akne) Tedavisi

Sivilce Tedavisi Süreci Nasıl İşler?

Akne lezyonlardan kurtulmak ve yenilerini önlemede bilinmesi gerekenler:

  • Çözümü zaman alır.
  • Bir hasta için etkili olan tedavi yöntemi diğer bir hasta için etkili olmayabilir.
  • Dermatolog yardımı gerekebilir.

“Hızlı”, “bir gecede”, yada “mucizevi” kelimelerini kullanan tedavi yöntemleri akneden sıkıntılı hastaların dikkatini çeker. Ancak, ne yazık ki sivilceler bir gecede gitmez. Ortalama olarak 6 ila 8 hafta ilk sonuçları görmek için gerekli zaman dilimidir. Akne büyük ölçüde iyileşir yada tamamen kaybolsa da tedavinin devamı tekrarlamasını engellemek için gereklidir. Eğer 6 ila 8 haftada iyileşme görülmezse tedavi yönteminde değişikliğe gidilir ancak unutulmamalıdır ki her akne tedavisi bütün akneleri temizlemez. Bir hasta için etkili olan tedavi yöntemi diğer bir hasta için etkili olmayabilir. Bir hasta için etkili olmuş tedavi yöntemi diğer hastanın aknesini temizlemeyebilir çünkü aknenin oluşumu kişinin cilt yapısı, aknenin farklı nedenleri gibi faktörler rol oynar. Bir dermatoloğun yardımı gerekebilir.

Tedavi Sürecine Nasıl Karar Verilir?

Temizleme ve tedavi seçeneklerindeki birçok faktör ki bazen reçeteyle dermatolog yardımı fark yaratabilir. Dermatologlar tedavi uygulamadan önce bir kaç faktörü göz önünde bulundurur. Bunlar aknenin şiddeti, lezyonların şekli, akneye neden olan farklı oluşumlar ve kişinin cilt yapısı, yaşam stili ve motivasyonudur.

Sivilce (Akne) Tedavisi Seçenekleri Nelerdir?

Tüm bu faktörlerin ışığında ve kazanılan bilgi ve tecrübe ile, dermatologlar her kişiye farklı tedavi yöntemleri geliştirir ve aknenin tekrarlamasını önler. Zaman zaman dermatologlar bir kaç tedaviyi birleştirip uygularlar. Örneğin sabah bir ilaç kullanırken akşam farklı bir ilaç kullanılabilir. Eczanelerden reçetesiz aldığınız ilaçlar dermatoloğunuz tarafından verilmediyse yaratabileceği yan etkiler nedeniyle aynı anda kullanılmamalı. Akne erken tedaviye çok olumlu sonuç verir. Dermatologlar erken akne tedavisini daha etkili olması açısından önerir ve aynı zamanda yara bırakma ihtimalinide azaltır.

.