Varis Tedavisi

Varis Tedavisi

Varis tedavisi genellikle bacaklarda ve bileklerde cilt yüzeyinde büyümüş ya da kıvrımlı damarların tedavisidir. Damar duvarlarının zayıflaması ve damarlardaki kanın kalbe akışındaki problemlerden dolayı kan toplanır, basınç artar ve damarlar zayıflar ya da kıvrımlar oluşturur. Bazı insanlarda varisler genetik olarak vardır. Bazen de damarlardaki aşırı basınç bunun nedenidir ve fazla kilo, hamilelik ya da çok ayakta durmayı gerektiren işlerde neden olarak karşımıza çıkar. Varis hastaları bacakların görünümünden şikayet eder çünkü varisler genellikle koyu mavi, şiş ya da kıvrımlı olabilir. Bazen de hasta bacaklardaki yorgunluktan ve ağrıdan şikayet eder. Bu şikayetler uzun süre ayakta kalınırsa daha da artar. Varisler aynı zamanda bacaklardaki ciltte kuruluk, ciltte incelme, şişme ya da yaraya neden olabilir.

Varis çorapları giymek, ayakları yukarı kaldırmak ve egzersiz yapmak şikayetleriniz azaltır veya sıkıntınız artmasını engeller.

Skleroterapi

Ameliyatsız tedavi şeklidir. Sclerosant adı verilen ilaç damarlara verilir ve damarların kapanmasını sağlar. Skleroterapi kılcal damarlar ve küçük varislerde tercih edilebilir.

Lazer tedavileri;

Lazerle Damar tedavisi kısmında detaylı olarak anlatılmıştır.

Gerekli görülürse ameliyat varis tedavisinde diğer bir alternatiftir.