Hiç Botoks Yaptırmadım, Ne Zaman İhtiyacım Olur?
08/09/2016
Show all

Yetişkinlerde Akne

YetişkinAknesi1-526x269

Yetişkin Aknesi

Neden olur ve ne yapabiliriz?

Akne yetişkinler için çok can sıkıcı olur. Ergenlik çağında gördüğümüz tedaviler yetişkin iken bir işe yaramaz hatta aknemizi daha fazla azdırabilir.

Yetişkin Aknesinin nedenleri?

Bazı yetişkinlerin 30’lu, 40’lı ve hatta 50’li yaşlarda da hala akne problemleri olabilmektedir. Menopoz dönemindeki bayanlarda görülme sıklığı daha fazladır.
Yetişkinseniz ve akneniz varsa nedenleri aşağıdakilerden bazıları olabilir:
Dalgalanan hormon seviyesi: Hormon seviyesindeki dengesizlik akneye neden olabilir.
Hormon seviye dalgalanması sebepleri;
• Periyod günlerinde
• Hamilelik sırasında, menopoz öncesi ve menopoz döneminde
• Doğum kontrol hapı kullanımının bırakılması sonrasında

Stres: Araştırmacılar, stres ve akne fışkırmalarının arasındaki ilişkiyi buldu. Strese karşılık vücudumuzun cevabı androjen hormonu salgılaması olur. Androjen hormonu, vücudumuzdaki yağ bezlerini ve saç foliküllerini harekete geçirir ki dolayısıla akne tetiklenir.

Ailenin medikal geçmişi: Anne, baba veya yakın kardeşler gibi kan bağımız olanlarda var olabilir. Bu genetik yatkınlık ailenizde var ise akne riskiniz artar.

Saç ve cilt bakım ürünleri: Akneniz varsa, kullandığınız saç ve cilt bakım ürünlerinin etiketlerini okumalısınız. Her kullandığınız üründe aşağıdakilerden herhangi birinin olması gerekir.
• Non-comedogenic (Komedojenik olmayan – gözenekleri tıkamayan)
• Non-acnegenic (aknejenik olmayan)
• Oil-free (yağsız)
• Gözenekleri tıkamayan

Nemlendiricinizde, yüz temizleyicinizde, güneş kreminizde ve diğer ürünlerinizde bunlardan birinin olmasına dikkat edelim.

İlaç yan etkileri: Bazı ilaçların yan etkisi aknedir. Eğer aldığınız ilaçların aknenizi tetiklediğini ya da daha kötü yaptığınızı düşünüyorsanız, ilacı almaya devam ediniz ancak ilacı yazan hekimle görüşmelisiniz. Başka bir ilaç kullanıp kullanamayacağınızı sorun eğer olmuyorsa akneyi kontrol altına almak için dermatoloğa görünmelisiniz.

Teşhisi konulmamış bir medikal durum: Bazen aknenin altında teşhisi konulmayan bir sağlık sorunumuz olabilir ve tedavi olduğumuzda aknelerimizde iyileşir.

Yetişkin akneleri için etkili tedaviler vardır:
Dermatoloğunuza görünün ve sıklıkla doktorunuz bir kaç tedaviyi kombine uygulayabilir. Doktorunuzun tedavisi ve biraz sabırla her tip akne kontrol altına alınabilir.

 

Comments are closed.