Gebelikte Dermatoloji

Gebelikte Sık Rastlanan Dermatolojik Problemler

Hamilelik bazı hanımların cildini pürüzsüz yaptığı gibi bazı hanımlarda ise cilt sıkıntılarını yaratabilir. Hamilelikte akne bir numaralı problem olarak görülüyor. Aknenin yanı sıra kızarıklık, kaşıntı ve ciltte renk değişikliğide sıkıntılardan bazıları. Cildinizin bakımı için rutin olarak kullandığınız maddelerin artık bebek için uygun olmadığının farkına varmış olabilirsiniz. Ancak küçük birkaç değişiklikle cildinizin bakımına devam etmekte mümkün.

Hamilelikte Akne

Hamilelikte aknenin sık sık ağız etrafında ve çenede görüldüğünü biliyoruz ve tedavi edilmezse doğumdan sonra bile devam edebilir. Lütfen hamilelik esnasında benzoil perokside, saliklik asit içeren ürünler kullanmayın Sülfür tabanlı topikal ürünler ve glikolik asit ya da hidroksi asit ürünler deneyebilirsiniz. Eğer bunlar yardımcı olmazsa hamilelik süresince kullanılması güvenli olan bazı ilaçlar önerilebilir. Hamilelik süresince diğer sık rastlanılan bir sıkıntı ise yüzdeki bölgesel kararmalar. Hamilelik hormonları ve güneş ışığı bu sıkıntının kaynağıdır. Ciltteki bu renk değişikliği göğüslerde, kasıklarda ve belin alt kısmındada görülebilir. Bu pigmentasyon sıkıntısının kesin bir çözümü yok ancak güneşten uzak durmak faydalı olabilir ve tabi güneş koruyucularda unutulmamalı. Azelaik asit ve C vitaminli topikal kremler pigmentleri doğal olarak baskılar.

Hamilelikte Bel Kaşıntısı

Hamilelikteki cilt sıkıntıları hormonlar ve cildin gerilmesinden kaynaklanır. En sık rastlanılan bel kaşıntısı PUPPP (pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy) ‘dir. Göbekte başlayan kaşıntı hızla kasıklara, göğüslere ve kalçaya yayılabilir. PUPPP tehlikeli değildir ve doğumdan sonra kaybolur ancak gerçekten çok rahatsız edicidir. Reçeteyle verilmiş steroid kremler yardım edebilir ancak sizde evde bir bez parçasını ılık bir süte batırıp cilde tutabilirsiniz. Eğer kaşıntınız çok ve sıvı dolu kabarcıklara dönüşüyorsa hemen doktorunuza danışın çünkü bu bağışıklık sisteminin bir reaksiyonu olabilir ve bebeğin sağlığını etkileme riskini arttırabilir. Birçok hamile hanım zararsız tüm vücutta olan kaşıntıdan muzdariptir. Çoğunlukla güzel bir nemlendiricide yardım edebilir. Ancak yinede belirtmek gerekir ki herhangi bir cilt iritasyonu ve aşırı kaşıntıyı doktorunuza danışın.

Cilt Gerilmesi

Herkes doğal ya da laboratuvarda üretilmiş birçok krem önerir ancak bugün tüm doktorlar cildinizdeki değişik renklerdeki gerilmelerin kalıtsal olduğuna inanır. Fraksiyonel lazerin bu yarıkların iyileşmesinde yardımcı olabildiği bilinir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.