Lazerle Damar Tedavisi

Lazerle Damar tedavisi Lazer sayesinde erkek kadın herkes için göze hoş görünmeyen kılcal damarlar (Spider Venler) problem olmaktan çıktı.

Spider Ven veya Vasküler Lezyon Nedir?

“Spider Ven”, “telenjiektazi”, ve “varikoz ven” tabir edilen vücudun çeşitli bölgelerinde görülen damarsal bozukluklar sonucu oluşan görünüşü hoş olmayan lezyonlar. “Spider Ven” ve “telenjiektazi küçük kırmızı, pembe, ve mavi damarlar olup daha çok yüz ve bacaklarda görülürken, “varikoz ven”ler daha geniş çaplı ve kabarık mavimsi görünüşlüdürler. Bu damarsal lezyonlar aslında daha ciddi bir damarsal hastalıkla ilgili olabilecekleri için tedaviden önce doktor tarafından dikkatle değerlendirilmelidirler.

Kimler Tedavi Edilebilir?

Bütün cilt rengi ve tiplerine sahip hastaların tedavisine imkan vardır. Doktorunuz sizin için uygun olup olmadığını tespit edecektir.

Vücudun Hangi Bölgeleri Tedavi Edilebilir?

Vücudun bütün bölgelerindeki hoş görünmeyen damarları yok edebilir. Buna vücudun yüz, diz arkası gibi daha hassas bölgeleride dahildir.

Lazerle Damar Tedavisi Süresi Ne Kadardır?

Işık enerjisi yollayarak damar içindeki kanın koagüle olmasını ve sonucundada damarın tahrip olmasını sağlar. Bu işlem esnasında hedefin çevresindeki dokulara zarar vermez. Tedavi genellikle birkaç dakika sürer, sürenin uzunluğu tedavi edilen damar sayısına ve bulunduğu yere bağlıdır.

Seans Sayısı Ne Kadar Olmalıdır?

Genellikle hastalar tek bir tedavide elde edilen sonuçları yeterli bulmaktadırlar. Fakat en iyi sonuçlar için bazen birden fazla tedavi gerekebilmektedir. Tedavi seansı sayısı tedavi edilen damar sayısına rengine ve büyüklüğüne bağlıdır. Sonuçlar şahıslara göre değişeceği için doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir.

Tedavi Can Acıtır Mı?

Hastalar genellikle enerji verildiği esnada batmaya benzer bir duygu hissederler. Genellikle lokal anestezi veya ağrı ilaçları gerekmez fakat bazı hastalar lokal anestezi kullanılmasını rahatlatıcı bulmakta ve tercih edebilmektedirler. Tedavi sonrası acı en az seviyede veya yoktur.

Tedaviden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tedaviyi takiben biraz kızarıkılık veya morarma oluşabilir. Kalın damarlar tedavi edildiğinde bronz veya kahverengimsi bir pigment birkaç hafta veya ay boyunca kalabilir. Bacak damarlarının tedavisinden sonra hastalara damarları basınç altında tutmak için destek çorapları giymeleri tavsiye edilebilir.

Olası Yan Etkiler Nelerdir?

Birçok hasta çok az ve hatta hiç yan tesir rapor etmemekle beraber, en sık görülenler, cildin hafif kızarması ve lokal şişmesi dir. Bu tesirler tipik olarak 24 saat veya daha kısa sürede kaybolur. Bazı hastalarda morarma ve çok ender olarak da su toplama oluşabilir.

Tedavi Sonuçları Kalıcılık Süresi Ne Kadardır?

Hastaların çoğunda tedaviyi takiben iki – altı hafta sonra büyük ölçüde gelişim görülür. Fakat tam sonuçların görülmesi için bazen birkaç ay geçmesi de gerekebilir. Zaman içinde bölgede yeni damarlar oluşabilir fakat bunlarda tedavi edilebilirler.

Tedavi Sonrasında Aktivitelerimde Bir Sınırlama Olacak Mı?

Hastaların tedaviden hemen sonra genellikle normal aktivitelerine dönmelerine izin verilir. Fakat tavsiye edilen, tedaviyi takip eden 24 saat içinde yorucu egzersizlerden, aşırı aktivitelerden kaçınmaktır. Bacakları tedavi edilen hastalara doktor sıcak banyodan kaçınmalarını tavsiye edebilir. Güneşe çıkıldığında koruyucu krem kullanılması ve güneş banyolarının sınırlanması tavsiye edilir.